-

Lucian Neagu



  Înţelepciunea vine odată cu anii
      Sapientia cum aetate venit
        Wisdom comes with age






Consultaţii: MATEMATICĂ şi/sau INFORMATICĂ

Ştiaţi că...

Matematică

Pentru a putea cunoaşte primele 11 zecimale ale lui π e suficient să reţineţi versurile:
Aşa e uşor a scrie orişicare un simbol creat din multe zecimale...
Numărul literelor fiecărui cuvânt dă valoarea lui π=3,14159265358...

Informatică

Lucraţi mai întâi asupra programatorului dacă doriţi să îmbunătăţiţi programul.
(Stephen R. Covey)

mihi placet


fotbal

pedifolle ludo

.

bike

birotis ambulo

.

sah

regis ludus

.

crap

pisces capti

.



ÎNVĂŢĂMÂNT


Colegiul Naţional “Costache Negruzzi” Iaşi

Informatică



Clasa a XII-a

Subiecte examenul de Bacalaureat naţional MI 2010-2021
Anul:             Sesiunea:         
Teste de antrenament MI pentru Bacalaureat - 2020 - MEN
Modele de teste MI pentru Bacalaureat - 2020 - ghid IŞJ Iaşi
Variante Bacalaureat MI 2009 intensiv
Varianta:       Subiectul:                       
Variante Bacalaureat MI 2009
Varianta:       Subiectul:                       
Subiecte examenul de Bacalaureat naţional ȘN 2010-2021
Anul:             Sesiunea:         
Teste de antrenament ŞN pentru Bacalaureat - 2020 - MEN
Modele de teste ŞN pentru Bacalaureat - 2020 - ghid IŞJ Iaşi

Clasa a XI-a

Test iniţial
subiect+barem
Subprograme
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem
Recursivitate
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem
Şiruri de caractere
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem
Structuri de date
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem
Divide et Impera
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem
Backtracking
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem
Liste
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem
Grafuri neorientate
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem
Arbori
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem
Grafuri orientate
probleme-r   probleme-b   probleme-p   test+barem

Clasa a X-a

Test iniţial
subiect+barem
Noţiuni introductive C/C++
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura liniară
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura alternativă
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura repetitivă
probleme-r   probleme-p   test+barem
Fişiere text
probleme-r   probleme-p   test+barem
Tablouri unidimensionale
probleme-r   probleme-p   test+barem
Tablouri bidimensionale
probleme-r   probleme-p   test+barem
Sortare
probleme-r   probleme-p   test+barem
Căutare secvenţială
probleme-r   probleme-p   test+barem
Căutare binară
probleme-r   probleme-p   test+barem
Căutare - componenta marcaj
probleme-r   probleme-p   test+barem
Intercalasare
probleme-r   probleme-p   test+barem
Algoritmi...
probleme-r   probleme-p   test+barem

Clasa a IX-a

Test iniţial
subiect+barem
Structura liniară
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura alternativă
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura repetitivă
probleme-r   probleme-p   test+barem
Algoritmi de prim ordin
probleme-r   probleme-p   test+barem
Algoritmi de ordin n, n>1
probleme-r   probleme-p   test+barem
Algoritmi - sisteme de numeraţie
probleme-r   probleme-p   test+barem

Clasa a VIII-a

Test iniţial
subiect+barem

Clasa a VII-a

Test iniţial
subiect+barem
Limbajul de programare C/C++: introducere
probleme-r   probleme-p   test+barem
Operatori C/C++
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura liniară în C/C++
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura alternativă în C/C++
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura repetitivă cu contor în C/C++
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura repetitivă condiţionată anterior în C/C++
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura repetitivă condiţionată posterior în C/C++
probleme-r   probleme-p   test+barem

Clasa a VI-a

Test iniţial
subiect+barem
Structura repetitivă cu contor în Scratch şi în Blockly
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura repetitivă condiţionată anterior în Scratch şi în Blockly
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura repetitivă condiţionată posterior în Scratch şi în Blockly
probleme-r   probleme-p   test+barem

Clasa a V-a

Test iniţial
subiect+barem
Algoritmi: noţiuni introductive
probleme-r   probleme-p   test+barem
Algoritmi: operatori
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura liniară în Scratch şi în Blockly
probleme-r   probleme-p   test+barem
Structura alternativă în Scratch şi în Blockly
probleme-r   probleme-p   test+barem

TIC



Clasa a XII-a

Subiecte competenţe digitale
Anul:             Pachetul:         

Clasa a X-a

Test iniţial
subiect+barem
Fişe Excel
Fişa1   Fişa2a   Fişa2b   D3a   D3b   D3c   D3d   Fişa4   Fişa5   Fişa6   Fişa7   Fişa8   Fişa9   Fişa10   Fişa11   Fişa12   Fişa13   Fişa14   Test
Fişe Power Point
Fişa1   Fişa2   Fişa3   Fişa4   Fişa5   Fişa6   Hanoi  
Fişe Access
Fişa1 Fişa2 Fişa3 Fişa4 Fişa5 Fişa6 Fişa7 Fişa8 Fişa9 Fişa10

Clasa a IX-a

Test iniţial
subiect+barem
Structura calculatorului
Hard Soft
Sisteme de operare
Windows
Fişe Word
Fişa1   Fişa2   Fişa3   Fişa4a   Fişa4b   Fişa5   Fişa6   Fişa7   Fişa8   Fişa9   Fişa10   Fişa11   Fişa12   Fişa13   Fişa14   Fişa15   Fişa16   Test
Reţele de calculatoare
.
Internet
.
Pagini WEB
Introducere    Editor    Formatare    Culori    Imagini    Tabele    Links    Lists    Blocks    Forms    Iframe

Clasa a VIII-a

Test iniţial
subiect+barem

Clasa a VII-a

Test iniţial
subiect+barem
Word
Fişa1 Fişa2 Fişa3
Audio-Video
Fişa1 Fişa2 Fişa3
Aplicaţii colaborative
Fişa1 Fişa2 Fişa3

Clasa a VI-a

Test iniţial
subiect+barem
Internet
Fişa1 Fişa2 Fişa3
Animaţii grafice
Fişa1 Fişa2 Fişa3
Power Point
Fişa1 Fişa2 Fişa3

Clasa a V-a

Test iniţial
subiect+barem
Structura calculatorului
Fişa1 Fişa2 Fişa3
Sisteme de operare
Fişa1 Fişa2 Fişa3
Internet
Fişa1 Fişa2 Fişa3
Editoare grafice
Fişa1 Fişa2 Fişa3





Grup Şcolar «Dumitru Mangeron» Iaşi

Rezultatele elevilor în perioada sept 2010 - aug 2011
____________________________________________________________________

2010 - 2011


Concursul naţional de informatică aplicată "CIP" Vaslui 28martie2011 - 1 loc III, 1M
  • Atamuratov Vladimir
  • clasa a IX-a loc III
  • Prisăcariu Răzvan Ilie
  • clasa a IX-a menţiune
  • Rusu Alexandru Ionuţ
  • clasa a IX-a participare
  • Dragoş Iulian
  • clasa a IX-a participare
  • Cojbirna Oleg
  • clasa a X-a participare
  • Gavriluţă Daniela M
  • clasa a X-a participare
  • Miron Iulia
  • clasa a X-a participare
  • Ţîmpău Iliuţă
  • clasa a X-a participare

    Concursul de informatică aplicată "CIA" 2011 Iaşi 9apr2011 - faza judeţeană
  • Prisăcariu Răzvan Ilie
  • clasa a IX-a participare
  • Crenganiş Dan Ionuţ
  • clasa a IX-a participare
  • Cojbirna Oleg
  • clasa a X-a participare
  • Miron Iulia
  • clasa a X-a participare
  • Odainîi Andrei
  • clasa a XI-a participare
  • Alexa Silviu George
  • clasa a XII-a participare
  • Burca Diana
  • clasa a XII-a participare
  • Cioancă Ionuţ Lucian
  • clasa a XII-a participare

    Concursul naţional de informatică "Generaţia INFO" Bistriţa 5-8mai2011 - 2M
  • Atamuratov Vladimir
  • clasa a IX-a menţiune
  • Odainîi Andrei
  • clasa a XI-a menţiune

    _______________________________________________





    Colegiul Tehnic «Dimitrie Leonida» Iaşi

    Rezultatele elevilor în perioada sept 2008 - aug 2010

    ____________________________________________________________________
    2009 - 2010
    Concursul "Zilele" Col. Teh. "Dimitrie Leonida" Iaşi 29oct2009 - 1 loc I, 1 loc II, 1 loc III
  • Mehedinţ Iulian
  • clasa a X-a loc I
  • Despa Marius
  • clasa a X-a loc II
  • Moruz Vasile
  • clasa a X-a loc III

    Concursul naţional "Gândesc ECO" Liceul Teoretic "Miron Costin" Iaşi mart2010
  • Negrilă Silviu
  • clasa a IX-a participare
  • Mehedinţ Iulian
  • clasa a X-a participare
  • Despa Marius
  • clasa a X-a participare
  • Moruz Vasile
  • clasa a X-a participare

    Concursul de informatică aplicată "CIA" Iaşi 24 apr2010 - faza judeţeană
  • Marteniuc Răzvan
  • clasa a IX-a participare
  • Roşu Bogdan Mădălin
  • clasa a IX-a participare

    Concursul interjudeţean "CIP" Vaslui 15mai2010 - 1 loc I, 1 loc II, 1 loc III, 2M, 1PrSp
  • Dabija Andrei
  • clasa a XIII-a loc I
  • Roşu Bogdan Mădălin
  • clasa a IX-a loc II
  • Vartic Marian
  • clasa a XII-a loc III
  • Ambrosie Alexandru
  • clasa a IX-a menţiune
  • Moruz Vasile
  • clasa a X-a menţiune
  • Marteniuc Răzvan
  • clasa a IX-a premiu special

    Concursul interjudeţean "Generaţia INFO" PC Bistriţa iun2010 - 1 loc III, 4M
  • Ambrosie Alexandru
  • clasa a IX-a loc III
  • Cariman Alin
  • clasa a IX-a menţiune
  • Roşu Bogdan Mădălin
  • clasa a IX-a menţiune
  • Despa Marius
  • clasa a X-a menţiune
  • Dămătar Mihai Paul
  • clasa a XI-a menţiune
    ____________________________________________________________________
    2008 - 2009
    Concursul interjudeţean "CIP" Vaslui mart2009 - 1 loc I, 1 loc II, 2 loc III, 3M
  • Rîznic Cătălin
  • clasa a XII-a loc I
  • Leonte Marius
  • clasa a XII-a loc II
  • Mehedinţ Iulian
  • clasa a IX-a loc III
  • Moruz Vasile
  • clasa a IX-a loc III
  • Munteanu Vlad
  • clasa a X-a menţiune
  • Vizitiu Oana Gergiana
  • clasa a XI-a menţiune
  • Simionovici Stefănuţ
  • clasa a XI-a menţiune

    Concursul de informatică aplicată "CIA" Iaşi 25 apr2009 - faza judeţeană
  • Murărescu Irina
  • clasa a XI-a participare
  • Oşlobanu Ionuţ
  • clasa a XI-a participare
  • Rîznic Cătălin
  • clasa a XII-a participare
  • Leonte Marius
  • clasa a XII-a participare
    ____________________________________________________________________





    Clubul Copiilor Târgu Frumos



    Rezultatele copiilor care au frecventat Cercul de Informatică
    de la Clubul Copiilor Târgu Frumos în perioada sept 2002 - aug 2009
    ___________________________________________________________
    2008 - 2009

    Concursul interjudeţean de inf. „Al 4-lea Val" Petru Poni Iaşi 23mai2009 - 2 loc III, 2M
  • Popa Vlad
  • clasa a VII-a loc III
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VIII-a loc III
  • Ivanov Marina
  • clasa a V-a menţiune
  • Popa Alexandru
  • clasa a IV-a menţiune

    Concursul judeţean de informatică: Iaşi 6iunie2009 - 1 loc I, 1 loc II
  • Popa Vlad
  • clasa a VII-a loc I
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VIII-a loc II
    ___________________________________________________________
    2007 - 2008

    Concursul naţional de informatică Satu Mare 14iulie2008 - 2M
  • Popa Vlad
  • clasa a VI-a menţiune
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VII-a menţiune

    Concursul interjudeţean „Spune NU" Vaslui 15iunie2008 - 1 loc I, 1 loc II, 3 loc III, 1M
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VII-a loc I
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VII-a loc II
  • Vavilov Andrei
  • clasa a II-a loc III
  • Morariu Roxana
  • clasa a IV-a loc III
  • Popa Vlad
  • clasa a VI-a loc III
  • Rusu Bianca
  • clasa a IV-a menţiune

    Concursul interjudeţean „CIP" Vaslui 15iunie2008 - 1 loc II, 1 loc III, 1M
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VII-a loc II
  • Morariu Roxana
  • clasa a IV-a loc III
  • Ivanov Marina
  • clasa a IV-a menţiune

    Concursul interjudeţean „Primăvara" Şc. Chicerea Iaşi 19apr2008 - 2M
  • Rusu Bianca
  • clasa a IV-a menţiune
  • Vavilov Andrei
  • clasa a II-a menţiune

    Concursul judeţean de informatică: Tg Frumos 31mai2008 - 1 loc I, 2 loc II, 1 loc III
  • Popa Vlad
  • clasa a VI-a loc I
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VII-a loc II
  • Harhătă Alexandru
  • clasa a VI-a loc II
  • Grosu Alexandru
  • clasa a V-a loc III

    Concursul judeţean de informatică „Al 4-lea Val" Petru Poni Iaşi 17mai2008 - 3M
  • Popa Vlad
  • clasa a VI-a menţiune
  • Ivanov Iulia
  • clasa a VI-a menţiune
  • Rusu Bianca
  • clasa a IV-a menţiune

    Olimpiada municipală Iaşi 19ian2008
  • Popa Vlad
  • clasa a VI-a participare
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VII-a participare
    ___________________________________________________________
    2006 - 2007

    Concursul naţional de informatică Satu Mare 23iulie2007 - 1 loc I
  • Popa Vlad
  • clasa a V-a loc I

    Concursul naţional „Desen şi culoare pe calculator" Bacău 15mai2007 - 1locI, 1locIII, 1M
  • Petrov Daniela
  • clasa a VII-a loc I
  • Morariu Roxana
  • clasa a III-a loc III
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VI-a menţiune

    Concursul interjudeţean „Spune NU" Vaslui 20mai2007 - 3 loc I, 3 loc II, 1 loc III, 3M
  • Balan Andrei
  • clasa a IV-a loc I
  • Creţu Mihai
  • clasa a VI-a loc I
  • Petrov Daniela
  • clasa a VII-a loc I
  • Petrov Daniela
  • clasa a VII-a loc II
  • Popa Vlad
  • clasa a V-a loc II
  • Balan Loredana
  • clasa a V-a loc II
  • Miron Sorina
  • clasa a V-a loc III
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VI-a menţiune
  • Bran Răzvan
  • clasa a V-a menţiune
  • Buruiană Eduard
  • clasa a V-a menţiune

    Concursul judeţean de informatică: Iaşi 9iunie2007 - 1 loc II, 1 loc III, 1M
  • Popa Vlad
  • clasa a V-a loc II
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VI-a loc III
  • Petrov Daniela
  • clasa a VII-a menţiune

    Concursul judeţean de informatică „Al 4-lea Val" Petru Poni Iaşi 25nov2006 - 4M
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a VI-a menţiune
  • Pricop Adrian
  • clasa a VIII-a menţiune
  • Ivanov Iulia
  • clasa a V-a menţiune
  • Popa Vlad
  • clasa a V-a menţiune
    ___________________________________________________________
    2005 - 2006

    Concursul naţional de informatică Satu Mare 31iulie2006 - participare
  • Pricop Paul
  • clasa a VIII-a participare

    Concursul judeţean de informatică Iaşi 27mai2006 - 1 loc I, 2M
  • Pricop Paul
  • clasa a VIII-a loc I
  • Pădurariu Cristian
  • clasa a V-a menţiune
  • Petrov Daniela
  • clasa a VI-a menţiune

    Concursul judeţean de informatică „Al 4-lea Val" Petru Poni Iaşi 3dec2005 - 2 loc I, 2M
  • Pricop Paul
  • clasa a VIII-a loc I
  • Pricop Adrian
  • clasa a VII-a loc I
  • Ivanov Iulia
  • clasa a IV-a menţiune
  • Petrov Daniela
  • clasa a VI-a menţiune

    Olimpiada municipală (26feb2006) şi olimpiada judeţeană (19mar2006) Iaşi
  • Pricop Paul
  • clasa a VIII-a participare
    ___________________________________________________________
    2004 - 2005

    Concursul naţional de informatică Satu Mare iulie2005 - participare
  • Pricop Paul
  • clasa a VII-a participare

    Concursul judeţean de informatică: Tg Frumos 15mai2005 - 1 loc I, 1 loc II, 2 loc III
  • Pricop Paul
  • clasa a VII-a loc I
  • Petrov Daniela
  • clasa a V-a loc II
  • Pricop Adrian
  • clasa a VI-a loc III
  • Colotin Ştefan
  • clasa a VIII-a loc III
    ___________________________________________________________
    2003 - 2004

    Concursul naţional de informatică Satu Mare iulie2004 - participare
  • Pricop Paul
  • clasa a VI-a participare

    Concursul judeţean de informatică Iaşi 29mai2004 - 1 loc I, 1 loc III, 3M
  • Pricop Paul
  • clasa a VI-a loc I
  • Pricop Adrian
  • clasa a V-a loc III
  • Neagu Gabriela
  • clasa a V-a menţiune
  • Colotin Ştefan
  • clasa a VII-a menţiune
  • Olaru Vlad
  • clasa a VIII-a menţiune
    ___________________________________________________________
    2002 - 2003

    Concursul judeţean de informatică Iaşi 31mai2003 - 1 loc I, 3M
  • Pricop Paul
  • clasa a V-a loc I
  • Toma Diana Paula
  • clasa a V-a menţiune
  • Colotin Ştefan
  • clasa a VI-a menţiune
  • Mocanu Răzvan
  • clasa a VII-a menţiune
    ___________________________________________________________





    CONTACT

    Contact:

    Iaşi, RO

    +40 7nn ddd şşş

    neagulucianNeagu Lucianhotmail.com